Vykurovacia sezóna je už tu, čo znamená, že aktivity mnohých sa budú točiť práve okolo starostlivosti o rodinný oheň. Kúrenie v krbe síce môže vyzerať jednoducho, no aby ste vedeli skutočne správne zabezpečiť teplo v domácnosti, mali by ste sa začítať do nasledujúcich riadkov. Máme pre vás niekoľko tipov ako správne kúriť v krbe.
Ako založiť oheň?
Drevo sa pri zakladaní ohňa rozhorí najlepšie vtedy, ak má prístup vzduchu zo všetkých strán. Do ohniska uložte drevo tak, že polená pokladáte naprieč dvomi hrubšími klátikmi. Na ne potom uložte niekoľko triesok a tenkých polienok z mäkkého dreva a medzi ne aj pevný podpaľač, ktorý nájdete v rôznych predajniach. Papier by ste pri rozkurovaní mali používať v čo najmenšej miere. Ostáva z neho dosť popola. Navyše pevný podpaľač horí aj viac ako päť minút, vďaka čomu sa drevo ľahšie rozhorí. Oheň potom postupuje odhora dole, čím horí dlhšie a komín sa rozbehne o čosi rýchlejšie.
Tento spôsob zakladania ohňa je vhodný pre všetky typy vykurovacích zariadení. Nezabudnite ale dávať pozor na to, aby drevo netlelo. Vtedy totiž vzniká najväčšie množstvo jedovatých plynov a ani drevo nezhorí poriadne. Keď sa krbová vložka, najmä jej výstelka, a komín dostatočne rozohrejú, potom stačí už len raz za čas prikladať, a tak udržiavať stálu teplotu.
Používajte výlučne suché drevo
Drevo, ktorým plánujete kúriť v krbe vôbec nesmie byť čerstvé ani obsahovať vysoké množstvo živíc. Musí byť úplne suché s maximálnou vlhkosťou do 20 %. Vhodné je tiež, ak nemá ani povrchovú vlhkosť, čo dosiahnete tým, že ho necháte aspoň deň pred kúrením v izbovej teplote. Ide totiž najmä o to, že dostatočne suché drevo má niekoľkokrát vyššiu výhrevnosť. Platí totiž úmera, že čím vyšší obsah vlhkosti drevo má, tým viac energie sa pri horení spotrebuje na odparenie vody a teda o to menšie množstvo energie sa zmení na potrebné a využiteľné teplo. O efektívnom kúrení drevom môžeme povedať len v prípade suchého dreva.
Práve spílené drevo má obsah vody 50 – 60 % a na kúrenie je potrebné mať drevo s 20 % vlhkosťou. Aby ste dosiahli ideál, drevo by malo schnúť vonku približne dva roky, pričom by bolo len voľne prevetrávané a prikryté iba zvrchu na ochranu pred dažďom a snehom.
Ako oheň horí správne a je dodržaná odporúčaná vlhkosť dreva, ohnisko nie je začmudené a dym unikajúci z komína nie je skoro vidieť. Podľa toho spoznáte správne kúrenie drevom. Tam, kde uvidíte čierny dym, sa buď kúri nevhodne, alebo nepoužívajú správne palivo.
Neprekurujte krb!
Pod prekúrením krbu sa skrýva rozpálenie krbovej vložky na vyššiu teplotu ako tú, na akú bola skonštruovaná. Nastáva to vtedy, keď do krbu naložíte nadmerné množstvo paliva, čím spôsobíte príliš vysokú teplotu v krbovej vložke. Tá môže spôsobiť nefunkčnosť niektorých častí krbovej vložky a v niektorých prípadoch aj jej deformáciu. Pri prekúrení krbu mnohokrát prestáva platiť aj záruka výrobcu, na čo si treba dať pozor. Prekúrenie krbu je väčšinou nezvratný jav, pričom jediným riešením je výmena poškodených častí za nové, ba dokonca aj výmena celej krbovej vložky.