Krbová vložka s 5 ročnou zárukou

Krbové vložky

Teplovzdušné krbové vložky

Vytvorenie teplovzdušného krbu je lacným, účinným a útulným riešením vo Vašom domove. Krb je nábytok aj vykurovacie teleso v jednom, ktorý spája rodinu v zimných chvíľach.

Určite ste si už položili otázku, akú krbovú vložku kúpiť, ktoré je najlepšie riešenie, do čoho sa ešte oplatí investovať a do čoho už nie? V nasledujúcich riadkov Vám pomôžeme orientovať sa vo svete krbových vložiek a vybrať tú najlepšiu variantu pre Vás.

Liatinovú krbovú vložku, alebo oceľovú krbovú vložku so šamotovým ohniskom?

Liatinová krbová vložka je najjednoduchšie a najlacnejšie riešenie. Účinnosť liatinových krbových vložiek sa pohybuje okolo 60%, čo znamená, že z vyprodukovaného tepla 40% Vám odchádza cez komín. K dosiahnutiu rovnakého tepla v interiéri pri liatinových krbových vložkách je nutné spáliť viac dreva, než pri oceľových krbových vložkách so šamotovým ohniskom. Liatinová vložka je veľmi citlivá na vlhkosť. V prípade, ak so po zohriati do dostane do kontaktu s vlhkosťou (vlhké drevo, sneh z dreva atď.) praskne.

Oprava zahŕňa nasledujúce postupy: demontáž krbu, odstránenie poškodenej krbovej vložky, montáž novej krbovej vložky a stavba nového krbu. Nakoľko liatina nie je akumulačný materiál, po ukončení vykurovania neakumuluje teplo, ale rýchlo vychladne. Ďalšou nevýhodou je, že oheň horí priamo na povrchu ohniska (nie je ochranná vrstva), preto sa rýchlejšie opotrebuje, ako oceľová krbová vložka so šamotovým ohniskom. Vloženie šamotového ohniska do liatinovej krbovej vložky sa neodporúča, lebo liatina nedokáže zniesť pnutie, s ktorým šamot pôsobí počas vykurovania a krbová vložka praskne. Liatinové krbové vložky sú zriedkavo vybavené so systémom čistého skla, preto ich sklo sa rýchlejšie zašpiní.

Oceľové krbové vložky so šamotovým ohniskom v porovnaní s liatinovými krbovými vložkami majú vyššiu účinnosť (pri lepších až nad 80%), preto stačí menej dreva, aby sme vykúrili vnútorný priestor. Väčšinou sú vybavené so systémom čistého skla, a v prípade prasknutia šamotového ohniska kvôli záťaži (silnejšie vhodenie dreva do ohniska..atď) náklady na výmenu šamotu tvoria len pár Eur oproti zvýšeným nákladom pri oprave liatinovej krbovej vložky popísaným spôsobom.